Lifehack: Jak uczyć się szybciej?






1. Skup się tylko na jednej rzeczy

Już masz się zabrać za naukę, ale jeszcze jednym okiem zerkasz na Facebooka, idziesz zrobić 10 herbatę, zetrzeć kurze i pisać na czacie ze znajomymi? Stop! W ten sposób nigdy nie nauczysz się danego materiału szybciej. Zabierz z zasięgu wzroku wszystko, co Cię rozprasza. Wycisz telefon i wyłącz w nim Internet, żeby nie przychodziły Ci powiadomienia. Gdy już postanowisz, że zabierasz się do nauki, nie rozpraszaj swojej uwagi, wykonując szereg mało istotnych czynności. Rozmowa z przyjaciółmi i współlokatorami może poczekać. 


2. Znajdź swoją porę nauki 

Nauka idzie nam łatwiej, kiedy trafiamy w odpowiednią dla siebie porę. Jesteś nocnym markiem i najłatwiej skupić Ci się w nocy? Nie zmuszaj się zatem do wczesnego wstawania z nadzieją, że uda Ci się przyswoić więcej wiedzy. W późnych godzinach wieczornych i nocnych będziesz najbardziej wydajny. Zadbaj jednak o odpowiednią ilość snu - minimum 7 godzin. Moją naturalną porą nauki są godziny przedpołudniowe (8-12), kiedy jestem wyspana, a moja głowa wypoczęta. Jeśli i Ty masz podobnie, nie zmuszaj się do siedzenia po nocy. Zmęczysz się tylko, a efekt i tak będzie mizerny. Organizm podpowiada nam, w jakich godzinach jesteśmy najbardziej efektywni. Wystarczy go tylko posłuchać.


3. Znajdź swój typ nauki 

W szybszej nauce bardzo pomaga świadomość, w jaki sposób nasz mózg najłatwiej przyswaja wiedzę. Jesteś wzrokowcem i masz fotograficzną pamięć? Otocz się kolorami! Podkreślaj najważniejsze rzeczy kolorowymi mazakami, w widocznych miejscach przyklejaj karteczki z hasłami do zapamiętania (dobry sposób np. na naukę dat). Jeśli najłatwiej zapamiętujesz ze słuchu, spróbuj nagrywać na telefon najważniejsze kwestie, a potem kilkakrotnie je odsłuchiwać. Dobrym pomysłem w tym wypadku jest opowiadanie drugiej osobie kwestii, które zdążyłeś już przyswoić. Niektórzy bardzo szybko coś zapamiętują, gdy są odpytywani z danego zagadnienia przez drugą osobę. Jeśli z kolei nauka  przychodzi Ci  łatwo wtedy, kiedy się ruszasz, zacznij się przechadzać po pokoju albo wybierz się na spacer, powtarzając notatki. 


4. Zadbaj o właściwe miejsce 

W skupieniu się na nauce pomaga odpowiednie miejsce. Jeśli lubisz być otoczony ludźmi, nie przeszkadza Ci ruch i pewien rodzaj chaosu, skorzystaj z czytelni w uczelnianej bibliotece albo ucz się w pomieszczeniu, w którym przebywają inni ludzie np. domowej kuchni. Jeśli, tak, jak ja jesteś typem samotnika, najlepszym rozwiązaniem będzie własny pokój. Mi pomagało jedynie samotne uczenie się w absolutnej ciszy, z kubkiem kawy bądź herbaty w ręce. Ważne jest też, by zająć wygodną, ale nie rozleniwiającą pozycję. Jeśli masz tendencję do zasypiania z notatkami w ręce, odpada pozycja pół-leżąca. Sztywne siedzenie także jest na dłuższą metę niewygodne. Polecam np. usiąść na łóżku z wyciągniętymi nogami, a plecy oprzeć o poduszkę. 






5. Rób notatki w swoim stylu 

Kiedy uczysz się czegoś nowego, informacje te nie są przechowywane w pamięci. Notatki pomagają początkowo przenieść treść do pamięci krótkotrwałej. Poprzez powracanie do danej kwestii i powtarzanie jej, informacja zostaje utrwalona. Miej na uwadze fakt, że Twoje notatki też powinny mieć indywidualny charakter. Nie powtarzaj tego, co przygotowali inni tylko dlatego, że u nich okazało się to skuteczne. Każdy ma inny sposób parafrazowania danej kwestii. Możesz np. pisać w punktach, robić komiks, tworzyć mapy myśli albo fiszki. Przy nauce słówek z obcego języka sprawdza się np. naklejanie karteczek z nazwą danej rzeczy np. na sztućce. 


 

 

 

Komentarze

Popularne posty