Jak spać, żeby się wyspać?
Nie lubię rano wstawać. Moją optymalną godziną pobudki jest 9.00. Zdarzało mi się także spać dłużej, po czym...wstawałam zupełnie niewyspana. Wiele osób narzeka na to, że jest chronicznie niewyspana, bo musi codziennie rano wstawać do pracy/na uczelnię. Co warto zrobić, aby nie wstawać z poczuciem zmęczenia?
1. Minimum 7 godzin snu
Nic dziwnego, że się nie wyśpisz, jeśli ilość Twojego snu oscyluje wokół 4-5 godzin. Żeby organizm mógł się zregenerować, potrzebuje minimum 7 godzin odpoczynku. Nie warto przesiadywać bezczynnie do późnych godzin nocnych (jeszcze tylko zerknę na Facebooka i zobaczę nowy film na YouTube) kosztem snu. Żeby poczuć się wyspanym, połóż się spać minimum godzinę przed północą. Ilekroć tak robiłam, zawsze wstawałam wyspana. Niezależnie od tego, czy o 6.00 czy 9.00.
2. Brak drzemek w ciągu dnia
Wiem, że czasami jest się tak zmęczonym, że myśli się o krótkiej drzemce, jak o zbawieniu. Nie daj się jednak pokusie! Drzemki w ciągu dnia rozbijają Twój cykl snu. Łatwo przesadzić i z drzemki, która miała trwać 15 min, zrobić...godzinną. Po takiej będziesz jeszcze bardziej senny i nieskory do działania. Jeżeli odczuwasz zmęczenie w ciągu dnia, lepiej zwyczajnie położyć się wcześniej spać wieczorem.
3. Brak picia i jedzenia bezpośrednio przed snem
Nic tak nie zakłóca snu jak potrzeba udania się do toalety w środku nocy. Unikam tego, jak mogę, dlatego minimum na godzinę przed snem nic nie jem i nie piję. Objadanie się na noc skutkuje tym, że czujesz się ociężały, jest Ci niedobrze i ciężko się zasypia. Przyjmuje się, że ostatni posiłek powinien być lekki i nieduży objętościowo.
4. Zero smartfonów i komputera
Zerkanie w ekran smartfona i komputera bezpośrednio przed położeniem się do łóżka skutecznie utrudni Ci zaśnięcie. Oczy są przeciążone, a mózg jeszcze długo przetwarza to, co przed chwilą widziały oczy. Promieniowanie urządzeń elektronicznych bardzo męczy wzrok. Jeśli czujesz potrzebę przeczytania czegoś do snu, dużo lepszym rozwiązaniem jest książka. Ale nie wciągająca powieść! Na kłopoty ze snem polecam wziąć do ręki trudną i nudną lekturę - dobrą opcją będą np. podręczniki akademickie z medycyny lub prawa.
5. Postaraj się o umiarkowany wysiłek
15 minut codziennej gimnastyki jest odpowiednią dawką, żeby rozruszać ciało i zmęczyć się odrobinę. Wiadomo, że zaśniesz szybciej, kiedy jesteś zmęczony. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę i zrobić ostry trening przed snem. Zdecydowanie odradzam interwały i intensywne treningi siłowe. Takim wysiłkiem doda Ci tylko więcej energii i pobudzenia, a tego przed snem nie potrzebujesz.
Komentarze
Prześlij komentarz