Lifehack: Jak być bardziej produktywnym?
Co rusz obiecuję sobie, że następnego dnia będę lepiej zorganizowana i szybciej zrobię to, co miałam w planach. Po czym...połowy nie udaje się wykonać. Znajome? Moje wskazówki przydadzą się zwłaszcza tym, którzy, podobnie jak ja, mają momentami problem z byciem produktywnym i zabraniem się do pracy.
1. Zaczynaj każdy dzień z listą rzeczy do zrobienia
Oczywiste jest, że jeśli nie sprecyzujesz, co masz zrobić danego dnia, nie wykonasz tego. Wypisanie listy konkretnych czynności do zrobienia pozwala zachować porządek w głowie. Od razu widzimy swoje obowiązki i łatwiej jest nam skupić myśli. Poza tym, nasz mózg lubi nagrody. Na pewno wiecie, ile satysfakcji daje odhaczanie na liście wykonanych czynności.
2. Utwórz listę rzeczy zakazanych
Przeciwieństwo poprzedniej listy. Przyjrzyj się swoim czynnościom i określ, co Ci przeszkadza najbardziej w wykonaniu danego zadania. Robienie herbaty co 5 minut? Scrollowanie Facebooka? Włączanie kolejnego filmiku na YouTube? Spisz wszystko w jednym miejscu i pod żadnym pozorem nie wracaj do tych czynności. Zobaczysz, że praca pójdzie niezauważalnie szybciej.
3. Uporządkuj zadania według ich ważności
To bardzo pomaga we właściwej organizacji czasu. Zaczynaj od rzeczy najtrudniejszych
i zajmujących najwięcej czasu. Kończ tymi, które sprawiają Ci najmniejszy problem. Tu działa podobny mechanizm, co w punkcie 1. Odczuwamy satysfakcję i odprężenie w związku z zakończonym zadaniem.
4. Wyznaczaj realne cele
Mierz siły na zamiary. Jeśli od razu wyznaczysz sobie trudne i duże zadanie, istnieje prawdopodobieństwo, że nie podołasz jego wykonaniu albo praca zajmie Ci dużo więcej czasu. Zastanów się, kiedy pracuje Ci się najlepiej, ile czasu jesteś w stanie przeznaczyć na daną czynność
i wreszcie, czy nie jest dla Ciebie za trudna. Poczucie porażki przybija i zniechęca do dalszego działania. A nam chodzi przecież o większą produktywność!
5. Nastaw stoper
Nic tak nie motywuje do wytężonej pracy, co dźwięk tykającego stopera. Kiedy czujemy wewnętrzną presję, potrafimy się bardzo sprężyć i skupić wyłącznie na obranym celu. Mierzenie ile czasu zajmuje nam dana rzecz jest też bardzo pomocne przy przyszłym planowaniu swojej aktywności i rozpisywaniu obowiązków. Mamy świadomość, ile czasu przyjdzie nam poświęcić na daną rzecz.
6. Odseparuj się od mediów społecznościowych
Social media to pożeracz czasu i ogromny "rozpraszacz" uwagi. Wiem, że jest to ciężkie w świecie, w którym przez wiele godzin na dobę jesteśmy online. Odcięcie bodźców z mediów społecznościowych jest jednak konieczne, by móc się skupić i dokończyć zadanie bez przerywania co chwilę na sprawdzanie powiadomień czy nowych zdjęć znajomych. Istnieją też internetowe narzędzia, które pomagają w skupieniu się na pracy. Należy do nich m. in. SelfControl, StayFocused czy KeepMeOut, w których ustawiamy, jakie strony chcemy zablokować i na ile czasu.
W tym miejscu kończysz czytać. I ZABIERASZ SIĘ DO PRACY!
Komentarze
Prześlij komentarz