5 języków miłości
Rzadko zdarza się, że ludzie w takim sam sposób wyrażają miłość. Jedni czują się kochani, kiedy są dotykani, przytulani i całowani, a inni, kiedy ktoś posprząta im dom, gdy będą chorzy. Amerykański psychoterapeuta, Gary Chapman, stworzył teorię 5 języków miłości, czyli 5 sposobów, w jaki ludzie okazują sobie miłość i odbierają ją od innych. Są nimi: dotyk, przysługi, prezenty, wyrażenia afirmatywne i wspólny czas. Żeby pokazać miłość drugiej osobie, należy przede wszystkim poznać jej język miłości i zacząć się nim posługiwać.
1. Dotyk
Osoby, których językiem miłości jest dotyk, dążą do fizycznego kontaktu. Nie chodzi tu o kontakt seksualny, chociaż ten też ma duże znaczenie. Dotykowcy wyrażają miłość przez przytulanie, głaskanie, całowanie, trzymanie za rękę i wszelkie inne formy czułego kontaktu (uścisk, masaż). Czują się odepchnięte, kiedy ukochana osoba lekceważy ich potrzebę dotyku, nie przytula ich, jest zbyt zdystansowana, unika trzymania za rękę. Kojąco działa na nią za to przytulenie, głaskanie, "mizianie" czy spontaniczne pocałunki. Jeśli więc Twój ukochany/ukochana mógłby się wiecznie przytulać i całować, rozważ, czy nie jest to jego/jej dominujący język.
2. Wspólny czas
Dla kogoś, kogo językiem miłości jest wspólny czas, ogromnie ważne jest poświęcenie mu uwagi w stu procentach. Taka osoba czuje się nieszanowana, kiedy jej ukochana osoba korzysta z telefonu komórkowego czy ogląda telewizję podczas wspólnego spędzania czasu. Chodzi o to, by maksymalnie skupić się na drugiej osobie. Rozmawiać, dyskutować, słuchać uważnie tego, co ma do powiedzenia, jakimi planami na przyszłość się dzieli... Taka osoba miłość buduje przez wspólne inicjatywy np. wyjazdy, wyjścia do kawiarni, klubu, wieczorek gier planszowych albo wspólne gotowanie. Dużo daje codzienny spacer i rozmowa w cztery oczy.
3. Przysługi
Łatwo poznasz, że ktoś ma ten język miłości, jeśli często narzeka np. na to, że "ja muszę zmywać, a nawet mi nie pomożesz" , "Nic nie zrobiłeś w domu, kiedy byłam chora" itp. Taka osoba poczuje się kochana, kiedy wyręczysz ją w jakiejś czynności albo w czymś pomożesz, np. poniesiesz ciężką torbę z zakupami, naprawisz uszczelkę, posprzątasz czyjś dom i ugotujesz obiad, kiedy dana osoba nie może, podlejesz kwiatki pod jej nieobecność. Ważne je, żeby docenić i zauważyć, jeśli ktoś przykłądowo wraca z pracy do domu jak najszybciej, żeby ugotować obiad albo posprzątać wspólną przestrzeń. Coś, co przez innych uważane jest za zwykłą czynność i obowiązek, dla takiej osoby będzie wyraźnym znakiem miłości i troski.
4. Prezenty
Przyznam, że to język miłości zupełnie mi obcy. Osoba, która w ten sposób wyraża miłość, pragnie jej potwierdzenia w rzeczach materialnych. Co ważne - nie muszą to być bardzo drogie prezenty. Bukiet kwiatów zebrany podczas spaceru, jesienny liść, pocztówka z wakacji, drobna pamiątka...Mogą to być liściki z wyrazami miłości, ręcznie robione laurki, ulubione słodycze schowane do torby, którą ukochany/ukochana zabiera do pracy. Takie osoby wręczą Ci kwiaty nie dlatego, że akurat jest okazja albo właśnie mają poczucie winy z powodu złego zachowania. Dają je, bo po prostu kochają. Tak, jak same zawsze pamiętają o drobnych upominkach dla innych, tak same czują się pominięte, gdy ktoś lekceważy ich naturalną potrzebę. Jeśli ukochana osoba wzrusza ramionami, gdy słyszy komplement, ale świecą jej się oczy na widok jakiegoś podarunku, wiedz, że to najprawdopodobniej właśnie ten język miłości u niej dominuje.
5. Wyrażenia afirmatywne
Osoba, której dominującym językiem miłości są wyrażenia afirmatywne, zwraca bardzo dużą uwagę na słowa. Chce być doceniona i słyszeć komplementy. Czuje się kochana, jeśli ktoś zauważy jakieś jej zdolności, udany projekt, zmianę stylu czy nowy zakup i pochwali je. Taka osoba będzie się czuła w siódmym niebie, jeśli usłyszy, że "świetnie się spisała", "pięknie wygląda", "zrobiła taki pyszny obiad", "widać, że się bardzo starała". By podbić jej serce, należy ją głośno chwalić. Jeśli coś jej nie wyjdzie, np. spali obiad, nie robić afery, tylko pochwalić wyjście z inicjatywą i dobre chęci.
Często zdarza się, że ktoś ma np. dwa języki miłości, z których jeden dominuje. Moim dominującym językiem miłości jest dotyk, a zaraz po nim wyrażenia afirmatywne. Pełnię szczęścia w związku osiągam, kiedy zaspokojone są oba te języki. Tak też jest w przypadku wielu osób, dlatego gorąco zachęcam do wypełnienia testu, który podpowie Wam, jaki jest Wasz język miłości.
Jeśli ktoś chciałby zgłębić zagadnienie języków miłości, polecam przeczytać książkę Gary'ego Chapmana. Jestem ciekawa, w jaki sposób Wy wyrażacie miłość!
Komentarze
Prześlij komentarz